Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İngiltere’de benzin istasyonlarda akaryakıt sıkıntısı başladı

İngiltere’de tanker sürücüsü eksikliği nedeniyle akaryakıt taşımacılığında yaşanan sorunlar benzin istasyonlarında sıkıntıya neden oldu.

Guardian’ın haberine göre, İngiltere’nin en büyük benzin istasyonu işletmecilerinden üçü, ülke genelindeki bazı bayilerdeki akaryakıt sorunu konusunda sürücüleri uyardı. Ülke çapındaki tanker sürücüsü yetersizliğinin dağıtım ağında ciddi aksamalara yol açtığı belirtildi.


BP’den yapılan açıklamada, 100 kadar istasyonda en az bir çeşit akaryakıt bulunmadığı ve birçoğunun ”tedarik sorunları” nedeniyle tamamen kapanmak zorunda kaldığı belirtildi.

Esso, Tesco Express mağazalarının yanında işletilen küçük ölçekli benzin istasyonlarının da dağıtım sorunundan etkilendiğini, süpermarket zincirinin kendi markalı sitelerinden bazılarının da kesintiye uğradığını açıkladı.

Brexit ve salgının etkisi

Downing Street “akaryakıt sıkıntısı olmadığını” söylese de yaşanan gelişmeler, Brexit ve pandemiyle bağlantılı işgücü ve tedarik zinciri yetersizliklerini hafifletmek için harekete geçme çağrılarıyla karşı karşıya kalan bakanlar üzerindeki baskıyı artıracak. Ayrıca, çiftlikler, fabrikalar ve karayolu taşımacılığı firmalar da daha fazla işçi talebinin karşılanması konusunda çözüm bekliyor.


Enflasyon uyarısı

İngiltere Merkez Bankası, artan hane halkı enerji faturalarının, bu kış enflasyonu yüzde 4’ün üzerine çıkaracağı ve yaşam maliyetini on yılın en yüksek düzeyine çıkarabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Ağustos ayından bu yana ekonomide yaşanan yavaşlamaya rağmen, İngiltere Merkez Bankası, toptan gaz ve elektrik fiyatlarındaki artışın enflasyonu en azından gelecek yılın ortasına kadar yüksek tutacağını tahmin ediyor.

Hükümete eleştiriler artıyor

Boris Johnson’ın sözcüsü, başbakanın çeşitli sektörlerde sorunlar olduğunu kabul ettiğini ve hükümetin bu hafta boyunca sorunları çözmek için iş dünyası temsilcileriyle yakın çalıştığını söyledi. ”Endişeye gerek olmadığını” da dile getiren sözcü, “Akaryakıt için, gıdada olduğu gibi, çok esnek ve sağlam bir tedarik zincirimiz var. Bu yüzden, insanlar her zamanki gibi yakıt alışverişine devam etmeli” dedi.

Downing Street, “insanların panikle benzin satın alması için bir neden olmadığını” söylese de muhalefet partileri bakanları “durumu kavrayamadıkları” için eleştiriyor. İşçi Partisi’nin gölge Ulaştırma Bakanı Jim McMahon, “Hükümetin on yıldır uyarıları dikkate almadığı için hızla kötüleşen bir kriz” yaşandığını söyledi. McMahon, “Geçici çözümler bu sorunu gideremez. Bakanlar, 90.000 sürücü açığının üstesinden gelmek için şimdi kararlı adımlar atmalıdır” dedi.

Liberal Demokrat iş sözcüsü Sarah Olney, akaryakıt sıkıntısının “benzeri görülmemiş olduğunu ve sadece işletmeler için değil, işe gitmek veya çocuklarını okula götürmek için bir arabaya güvenen herkes için büyük bir risk oluşturduğunu” söyledi ve ekledi:

“Hükümet bu krizi hak ettiği aciliyetle ele almalı. Kilit işçileri vasıfsız olarak damgalayan göçmenlik karşıtı ideolojilerini terk etmeleri ve Birleşik Krallık’ta daha fazla sürücü alabilmek için keyfi maaş eşiklerini kaldırmaları gerekiyor.”

Tedarik zincirinde aksamalar

Hükümet ve gıda endüstrisi yöneticileri arasındaki toplantıların bugün yapılması bekleniyor. Sektör temsilcileri sürücü sıkıntısı konusunda hükümetin harekete geçmesini umuyor.

Akaryakıt arzındaki kesintinin ayrıntıları, hükümet ile BP, McDonald’s ve Amazon da dahil olmak üzere bazı şirket yöneticilerinin toplantı yapmasından sonra ortaya çıktı. Şirket temsilcileri, İngiltere’nin tedarik zinciri krizinin ciddiyeti hakkında bakanları bilgilendirmek için bir araya gelmişti.

Bir BP sözcüsü, yaşanan sorundan dolayı özür dileyerek, “Birleşik Krallık’taki bazı perakende satış yerlerimizde yakıt tedariği sorunları yaşıyoruz. Bu nedenle fazla olmamakla birlikte bazı istasyonları geçici kapatmak durumunda kaldık” dedi.

BP’nin petrol dağıtım sorunları, rafineri ve depolardan şirketin Birleşik Krallık genelindeki bin 200 akaryakıt istasyonu ağına dağıtım yapan taşımacalık şirketi Hoyer’deki sürücü sıkıntısından kaynaklanıyor.

Tesco’nun 500 dolum istasyonunda da geçici kıtlık yaşadığı belirtiliyor. Şirket yönetimine göre, Esso tarafından işletilen ve yanında bir Tesco Express mağazası bulunan bazı servis istasyonlar da geçici sorun yaşanıyor.

AjansBizim

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın