Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İda kasırgası: New York’ta 7 kişi öldü

ABD’de, New York’ta ölenlerle birlikte İda Kasırgası’nın geçtiği yerlerde hayatını kaybedenlerin sayısı 15’e çıktı.

İda kasırgasının geçmesinden sonra New York’u dün gece yarısı etkisi altına alan yağmur ve sellerde en az yedi kişinin öldüğü bildirildi.


Polis kaynaklarının verdiği bilgiye göre, New York’ta yedi kişinin ölmesinden sonra Pazar gününden bu yana İda kasırgasının Louisiana da dahil olmak üzere geçtiği yerlerde ölenlerin sayısı 15’e çıktı.

New York Eyalet valisi Kathy Hochul ve New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, bu “tarihî meteorolojik olay” karşısında yaklaşık 20 milyon kişinin yaşadığı bölgede olağanüstü hâl ilan etmişti.

OHAL ilan edildi

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, tropikal fırtına Ida’nın bir sonucu olarak rekor yağış ve ani sel felaketinin ardından New York’ta dün gece olağanüstü hal ilan etti.


Sosyal medyada, metro platformları ve trenlerin üzerinden fışkıran suların görüntüleri yayınlanırken, sel nedeniyle metro hizmetinin artık ”son derece sınırlı” olduğu duyuruldu. Şehir yetkilileri, hava durumu nedeniyle acil durum dışında tüm araçların New York sokaklarında yasaklandığını belirtti.

Belediye Başkanı de Blasio, Twitter’da insanları evde kalmaya çağırarak , “Lütfen sokaklardan uzak durun ve ilk müdahale ekiplerimiz ile acil servislerimizin işlerini yapmasına izin verin. Dışarı çıkmayı düşünüyorsanız, yapmayın. Metrolardan uzak durun. Yollardan uzak durun. Bu ağır sulara girmeyin. İçerde kalın” diye yazdı.

Ulusal Hava Servisi tarafından dün Philadelphia’nın batısından kuzey New Jersey’e kadar en az 5 ani sel acil durumu yayımlandı.

Gecenin erken saatlerinde New Jersey Valisi Phil Murphy de Ida’ya yanıt olarak olağanüstü hal ilan etti.

New Jersey’de en az bir ölüm bildirildi. New Jersey, Kearny’de bir posta binasının çatısının çöktüğü, o sırada içeride insanların olduğu belirtildi. Kurtarma ekiplerinin olay yerinde olduğu kaydedildi ancak yaralı olup olmadığı henüz belli değil.

Ulusal Hava Durumu Servisi, New York Central Park’ta bir saat içinde 8 cm’ye ulaşan yağmur kaydettiğini bildirdi.

Kaynak: AjansBizim

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın