Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hollanda’da Savunma Bakanı da istifa etti

Afganistan’daki tahliyeler nedeniyle Dışişleri Bakanı Sigrid Kaag’ın istifa etmesinin ardından Hollanda Savunma Bakanı Ank Bijleveld de istifa etti.

Hollanda Savunma Bakanı, parlamentonun Afganistan’daki Hollanda kuvvetleri için çalışan çevirmenlerin Kabil’den kaotik tahliyelerini ele alması nedeniyle aleyhinde bir gensoru önergesinin kabul edilmesi üzerine görevinden ayrıldı.


Ank Bijleveld, Hollanda’nın geçici koalisyon hükümetinde dışişleri bakanı Sigrid Kaag’ın ardından tahliyeler nedeniyle istifa eden ikinci bakan oldu.

Hollanda Dışişleri Bakanı Afganistan’daki tahliyeler nedeniyle istifa etti

Hollanda Dışişleri Bakanı Sigrid Kaag, parlamentonun çoğunluğunun, geçen ay Afganistan’dan mültecilerin tahliyesini yanlış idare ettiğini söylemesinin ardından istifa etti.

Kaag, dün akşam meclis gensoru önergesi kabul edildikten hemen sonra istifa etmişti. Bijleveld başlangıçta görevde kalacağını belirtti ancak bugün öğleden sonra Kaag’ın örneğini takip etmeyi neden reddettiği konusundaki siyasi tartışmalar nedeniyle istifa edeceğini açıkladı.

Yaptığı kısa basın açıklamasında Bijleveld, ”Temsil ettiğim görevi tamamlamaya devam etmek istedim. Ön cephede olan ve hala Afganistan’da bulunan ve bize güvenen tercümanları güvenliğe kavuşturma işini tamamlayan kadın ve erkekler için. Ancak, Görevde kalma kararımın tartışma konusu olduğunu görüyorum. Sonuç olarak, artık halkım için yeterince sorumluluk alamam” dedi.


Bijleveld, Mart ayında yapılacak genel seçimlerin ardından bir sonraki Hollanda iktidar koalisyonunu kurmak için şu anda uzun süren görüşmelerde bulunan Hıristiyan Demokratlar partisinin üst düzey bir üyesi.

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın