Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hala zor ve karmaşık! Kabil Havaalanı’nın durumu belirsizliğini koruyor!

Kaynak: AjansBizim

ABD ve NATO birliklerinin çekilmesinden sonra Kabil Havaalanı’nı kimin işleteceği hâlâ tartışılıyor. Bu sorun, hem Batılı ülkeler hem de Taliban için hayatî bir önem taşıyor ve Batılılar henüz yapmaları gereken tahliyeleri tamamlayamadığı için uluslararası kamuoyunun gündemine zor ve karmaşık bir sorun olarak duruyor.


Uluslararası Hamid Karzai havaalanı 1 Eylül’den itibaren, yani dört gün sonra, ülkenin yeni İslamcı efendilerinin denetimine geçiyor. Taliban ise daha dün ABD tarafından boşaltılan havaalanının askeri bölümünde bazı yerleri kontrolünü aldığını bildirdi.

Taliban’ı bekleyen 6 kritik başlık!

ABD liderliğindeki bir askeri işgalle iktidardan uzaklaştırıldıktan 20 yıl sonra geçen hafta Afganistan’ın kontrolünü ele geçiren Taliban ileride artan zorluklarla karşı karşıya bulunuyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price da yine dün, konuyla ilgili bütün spekülasyonlara son vermek istercesine “31 Ağustos’a kadar ayrılıyoruz” dedi.

Afgan hükümeti ise 15 Ağustos’ta Taliban Kuvvetlerinin Kabil’e girmesinden sonra ortada yok ve Taliban da henüz iktidarını şekillendirmiş değil.


Ned Price, “Havaalanı işletmek kolay bir iş değil. 1 Eylül’de normal havaalanı operasyonlarının olacağını beklemek muhtemelen mantıksız” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, çarşamba günü, havaalanının geçici süreyle kapatılabileceği varsayımından söz etmiş ve “havaalanını açık tutmak ya da gerekirse kapıldıktan sonra tekrar açmak için bölge ülkeleri arasında çok aktif görüşmelerin yapıldığını” söylemişti.

Blinken, havaalanın kaderinin, dünyadan kopuk bir Afganistan’ın başından bulunmayı istemeyen ve insani yardımların ülkeye gelmesini uman Taliban’a bağlı olduğuna dair güvence vermişti.

Erdoğan: Taliban ile 3,5 saat görüştük, Kabil Havaalanı da konuşuldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Taliban ile 3,5 saat görüşme yapıldığını açıkladı. Erdoğan, “Görüşmelerimizin ilkini de Taliban ile ilgili olarak 3,5 saat süren görüşmeyi büyükelçiliğimiz nezaretinde sürdürdü” dedi.

Ankara’nın rolü

Kabil havaalanın kaderi, ağustos ayı ortasında bu yan kurulan hava köprüsüyle kendi vatandaşlarını ve ülkeden ayrılmak isteyen Afganları henüz tahliye edememiş Batı ülkeleri için de büyük önem taşıyor. Oysa hava köprüsü uygulaması salı günü sona eriyor.

Şimdiye kadar NATO anahtar bir role sahipti. NATO’nun sivil personeli hava trafiğinin kontrolünü sağlıyor, ikmal, yakıt ve iletişim işlerine bakarken Türk birliği ile Amerikalılar güvenliği sağlıyordu.

Uluslararası güçlerin çekilmesi sona yaklaşırken, uzun zamandır Türkiye’nin, havaalanı ve çevresinin güvenliğini sağlama sorumluluğuna devam etmesi tartışılıyor ve NATO üyesi olmakla birlikte Müslüman bir ülkeden küçük bir kuvvetin kalmasını Taliban’ın kabul etmesi umuluyordu.

Ancak Taliban, 31 Ağustos’tan sonra hiçbir yabancı kuvveti kabul etmeyeceğini açıkça tekrarlayınca Türk askerleri de çekilmeye başladı. Ancak sivil düzlemde müzakereler devam ediyor.

Ankara ile Taliban arasında Kabil’de yapılan ilk görüşmelerden sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Taliban’ın havaalanının güvenliğini kendilerinin sağlamak istediğini, ancak Türkiye’nin de lojistik yardımını talep ettiğini duyurdu.

Türkiye’nin dışında görüşmelere Katar ve sivil işletmeciler de dahil olurken ABD “kolaylaştırıcı” bir rolü olduğunu iddia ediyor.

Ancak konu o kadar hassas ki ABD, güvenlik sorununun ötesinde havaalanının iyi durumda olmadığını belirtiyor ve kendileri dışında dünyada bugünden yarına havaalanının yükünü üstlenebilecek çok fazla imkân olmadığını düşünüyor.

Ned Price, dün yaptığı açıklamada, Amerikalı ve Batılı hava trafik uzmanlarının, ticari uçuşların ne kadar çabuk yeniden başlayabileceğini öğrenmek için Hamid Karzai havaalanının değerlendirmesini yeni tamamladıklarını duyurmuştu.

Ancak gözlemdiler açıkça uyarıyor: Taliban’ın altyapının güvenliği ve düzgün işleyişi konusunda gerçek garantiler vermesine kadar Kabil’e inmeyi kabul edecek çok fazla uçak olmayacak.

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın