Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gürcistan eski Cumhurbaşkanı Saakaşvili tutuklandı

Gürcistan Başbakanı Irakli Garibaşvili, eski cumhurbaşkanı Mikheil Saakaşvili’nin tutuklandığını söyledi.

Başbakan, düzenlediği basın toplantısında, Gürcistan’ın 3. Cumhurbaşkanı ve muhalefetteki Birleşik Ulusal Hareket Partisi’nin (UNM) onursal Başkanı’nın tutuklandığını ve cezaevine nakledildiğini duyurdu.


Garibaşvili, ”Aranan adam Mihail Saakaşvili’nin gözaltına alındığını toplumumuza bildirmek isterim. Kolluk görevlilerimiz, Ukrayna’dan Gürcistan’a hareketi hakkında ön bilgilere sahipti” dedi.

Ukrayna’da 8 yıldır sürgünde olan Saakaşvili, kritik yerel seçimlerin arifesinde Facebook’ta yayınlanan bir videoda Gürcistan’a döndüğünü duyurmuştu.

İktidardaki Gürcü Rüyası (GD) partisi, eski cumhurbaşkanının ülke sınırını geçmediğini belirterek videoların sahte olduğunu iddia etmişti.


Tutuklamanın yeri ve zamanı ile ilgili ayrıntılar henüz bilinmiyor.

Mikheil Saakashvili, 7 Kasım 2007’de hükümet karşıtı kitlesel protestoları şiddet kullanarak dağıtmak, Imedi TV kanalına çevik kuvvet polisi tarafından baskın yapmak, mülkün yasadışı olarak ele geçirilmesi ve diğer suçlar gibi çeşitli suçlarla suçlanıyor.

2004-2013 yılları arasında cumhurbaşkanlığı yapan 53 yaşındaki Saakaşvili, kendisine yöneltilen suçlamaları ”siyasi” olarak değerlendiriyor.

AjansBizim

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın