Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Güneri Civaoğlu: Türkiye’nin elindeki altın anahtar Montrö’nün önemi, değeri, vazgeçilmezliği

Milliyet yazarı Güneri Civaoğlu, Rusya-Ukrayna geriliminin Montrö Anlaşması’nın önemini gösterdiğini söyleyerek, “Vurgulamak istediğim şey Türkiye’nin elindeki altın anahtar ‘Montrö’nün önemi, yüksek değeri, vazgeçilmezliği, dokunulmazlığıdır” dedi.

Güneri Civaoğlu, Milliyet’te, “Devlerin Tangosu” başlıklı yazısında, Rusya’nın Ukrayna’ya dönük hamlesi sonrası ABD’nin tavrını ve Türkiye’nin sahip olduğu Montrö Anlaşması’nın önemine değindi.


Civaoğlu yazısında şu ifadeleri kullandı:

“‘Karadeniz’de savaş’ simülasyonu yaşanmıştır. Gerçekten, süreçte kurmayların ‘harp oyunlarında’ olduğu gibi bir senaryonun sayfaları tek tek açıldı. Sahneye kondu.

Türkiye ‘Montrö Sözleşmesi’nin nasıl da önemli, vazgeçilmez, virgülüne bile dokunulmaz olduğunu’ bire bir yaşayarak gördü. Tam da Türkiye’de ‘Montrö Sözleşmesi’nin’ tartışıldığı süreçle örtüşmesi iyi olmuştur.


Bu bağlamda Putin’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayarak ‘Montrö Sözleşmesi’ne Rusya’nın bağlılığı, bütün tarafların da bağlı olması gerektiği’ mesajını vermesi de önemlidir.

ABD’nin ‘Montrö’yü delmek, Karadeniz’e çıkmak için nabız yoklamalarına, Türkiye’nin bütün bunlara direncini ölçme denemelerine’ ise bir ‘maliyet hesabı’ çıkarmıştır.

Ne Rusya’nın Ukrayna üzerinden ‘NATO’ya güç gösterisinden vazgeçtiğini’ söylüyorum. Ne de ABD ve NATO’nun ‘Rusya’yı Karadeniz’den de sarmak planını rafa kaldırdığından…’

Vurgulamak istediğim şey Türkiye’nin elindeki altın anahtar “Montrö’nün önemi, yüksek değeri, vazgeçilmezliği, dokunulmazlığıdır” dedi.

Yazının tamamı için…

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın