Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Girit’te 5,8 büyüklüğünde deprem

Yunanistan’ın Girit Adası’nda 6.5 büyüklüğünde deprem meydana geldiği duyurulmuştu. Depremin büyüklüğünün 5,8 olduğu belirlendi. AFAD’dan yapılan açıklamada ise depremin büyüklüğü 5,7 olarak açıklandı.

Reuters haber ajansı, Yunanistan’ın Girit Adası’nda 5,8 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini aktardı. Öte yandan AFAD, saat 09.17’de Ege Denizi’nde 5,7 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini açıkladı.


Habertürk TV Atina Muhabiri Taki Berberakis, depremin denizde değil karada meydana geldiğini söyledi. Henüz olumsuz bir bilgi gelmediğini söyleyen Berberakis, “Deprem uzmanları arka arkaya çok artçı olacak uyarısında bulundu. Yunan Sismoloji Merkezi depremin 5.7 büyüklüğünde olduğunu duyurdu” dedi.

Öte yandan AFAD, saat 09.17’de Ege Denizi’nde 5,7 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini açıkladı. Kandilli Rasathanesi de depremin 6 büyüklüğünü olduğunu açıkladı.

Minoa-Pediada Belediye Başkanı Manolis Frangakis, elektrik direkleri, duvarlar ve bazı binaların düştüğünü, ancak insanların yaralanıp yaralanmadığının hala belirsiz olduğunu söyledi.


Girit adasındaki deprem: 1 ölü, 9 yaralı

Yunanistan’ın Girit adasında bu sabah meydana gelen şiddetli depremin ardından binaların çökmesi sonucu en az 1 kişi öldü, 9 kişi yaralandı.

Sivil koruma ajansı, Arkalochori köyündeki bir kilisenin kubbesinin yenileme çalışmaları sırasında çökmesi sonucu 1 kişinin öldüğünü bildirdi. Köydeki hasarlı binalarda 2 kişi de mahsur kaldı.

Girit’in ana şehri Kandiye’de sayıda yapının hasar görmesi nedeniyle panik halindeki sakinlerin evlerinden ve binalarından dışarı çıktıkları belirtildi.

Bölgede çok sayıda artçı sarsıntı da meydana geldi. EMSC’ye göre, en güçlü olanın başlangıç ​​büyüklüğü 4.6 idi.

Prof. Görür’den Girit depremine ilişkin açıklama

Jeoloji mühendisi Prof. Dr. Naci Görür, Yunanistan’ın Girit adasında meydana gelen depreme ilişkin, “Arkadaşlar Girit Adasında 5,8 ile 6,5 olduğu söylenen bir deprem meydana geldi. Deprem çok sığ, Adanın üzerinde ve Heraklion Havzası içinde. Bu havza KKB- GGD normal faylarla kesilmiş ve sınırlanmış. Girit Adasında depreme en fazla güneyinden geçen Helenik zonu neden oluyor ama bu depreme karadaki normal faylar neden olmuş olabilir. Kuşkusuz bu fay sistemlerinin hepsi etkileşim içinde” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın