Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gazprom’un Amur gaz işleme tesisinde patlama ve yangın

Amur tesislerinde gece saatlerinde yaşanan patlama sırasında tesiste işçi bulunmaması olası can kaybının önledi.

Rusya’nın Çin’e gaz ihracatı için kurduğu Uzak Doğu Bölgesi’ndeki Amur Gaz İşleme Tesisi’nin gaz ayırma ünitesinde yaşanan patlamanın ardından yangın çıktı.


İnşaatı Rönesans Holding tarafından sürdürülen tesisteki kazada can kaybı olmadığı, ilk ünitede üretimin patlama nedeniyle durdurulduğu bildirildi.

Rus basınında yer alan haberlere göre, dün gece meydana gelen olayda, Rusya’dan Çin’e uzanan Sibirya’nın Gücü doğalgaz boru hattından taşınan yakıtı üreten devasa tesiste yaşanan sızıntı sonucu patlama meydana geldi.

Gece saatlerinde yaşanan patlama sırasında tesiste işçi bulunmaması olası can kaybı ve yaralanmayı önledi. Tesis yakınındaki konutlarda yaşayan yaklaşık 2 bin 500 kişi bölgeden uzaklaşırken patlamanın sakinler için bir tehdit oluşturmadığı belirtildi. Tesiste gaz üretim faaliyetlerine ara verildiği belirtildi.


İzvestiya’ya göre yangın otomatik yangın söndürme sisteminin devreye girmesiyle yangın kısa sürede kontrol altına alandı ve söndürüldü. Yangının çıkış nedenine ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Acil Durumlar Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, olay sonucunda kimse yaralanmadı. Patlama ve yangın üzerine savcılık soruşturma başlattı.

Kommersant’ın haberine göre, mayıs ayında Devlet Başkanı Vladimir Putin’in katıldığı törenle altı fazlı ve 1 trilyon ruble değerindeki projenin ilk fazı üretime başlamıştı. Projede inşaatı devam eden ikinci fazın 2025’de tamamlanması planlanıyor.

Rönesans Holding bünyesindeki Rönesans Endüstri Tesisleri’nin inşa ettiği tesiste doğalgazın yanı sıra petrokimya ve diğer endüstriler için başta helyum, etan, LPG ve pentan-heksan türevi olmak üzere değerli bileşenler işlenebilecek.

TürkRus

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın