Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Fransız Katolik Kilisesi’nde 70 yılda en az 216 bin pedofili vakası saptandı

Katolik Kilisesi’nin Fransa ayağındaki çocuklara cinsel taciz suçlamaları hakkında 2018’de kurulan bağımsız komisyon ‘sessizlik perdesi’ raporunu açıkladı.

Katolik Kilisesi’nin Fransa için kurdurduğu bağımsız komisyonun başkanı Jean-Marc Sauve, 2.5 yıllık soruşturma sonucunda hazırladıkları rapora göre, ‘1950’den beri yaklaşık 216 bin çocuğun Katolik din adamlarının cinsel tacizine uğradığını‘ söyledi.


Raporun sunumunu yapan Sauve, ‘Fransız Katolik Kilisesi bünyesinde 1950’den beri 3 bin pedofilin faal olduğunu, Katolik hiyerarşisinin en tepesindekilerin rahiplerin ve diğer din görevlilerinin çocuklara cinsel taciz konusunda sistemik ihmal ve sessizlik içinde kaldığını ve sorunun hala devam ettiğini’ belirtti.

“Saldırgan başına 70 kurban ortalaması”

Sauve “Bu yıkıcı, çünkü 216 bin ile 3 bin arasındaki oran, 70 kurban için bir saldırgan demek. Bu Fransız toplumu için, Katolik Kilisesi için dehşet verici” değerlendirmesini yaptı.

Komisyon başkanı, “Bunun çok ciddi sonuçları var. Cinsel istismara uğrayan kadın ve erkeklerin yaklaşık yüzde 60’ı duygusal veya cinsel yaşamlarında büyük sorunlarla karşılaşıyor” dedi.


’22 rahibe dava açmak mümkün’

Fransız savcı, ‘cezai takibat başlatmanın hâlâ mümkün olduğu 22 şiddet vakasının kanıtının ellerinde bulunduğunu, bu suçlara karışan rahiplerin hâlâ hayatta olduğunu’ açıkladı.

Arşivler ve tanıklıklar

22 hukukçu, doktor, tarihçi, sosyolog ve ilahiyatçıdan oluşan komisyonun 2.5 yıllık araştırmanın ardından yayımladığı 2500 sayfalık rapor, kilise, mahkeme, polis arşivlerinin yanısıra 6500’den fazla mağdur ve tanıkla mülakatlara dayanıyor.

Komisyonun kurulması öncesi Papa Francis, Katolik Kilisesi’ndeki cinsel istismarı bilenleri durumu üstlerine bildirmekle yükümlü kılan bir karar çıkarmıştı.

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın