Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Fransa, ABD ve Avustralya Büyükelçilerini geri çağırdı

Fransa, Avustralya’nın 56 milyar avroluk denizaltı sözleşmesini iptal etmesinden sonra ABD ve Avustralya’daki büyükelçilerini danışmalarda bulunmak üzere geri çağırdı.

Avustralya, ABD ve İngiltere ile AUKUS paktının kurulmasının açıklanmasından hemen sonra 2016 yılında Fransa ile imzaladığı 12 konvansiyonel güçle çalışan denizaltı siparişini iptal ettiğini açıklamış ve bunların yerine nükleer güçle çalışan Amerikan denizaltıları alacağını duyurmuştu.


Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, bu akşam Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Cumhurbaşkanının talebi üzerine ABD ve Avustralya’daki Büyükelçilerimizi danışmalarda bulunmak üzere derhal geri çağırma kararı aldım” dedi.

ABD, İngiltere ve Avustralya, Çin’e karşı nükleer denizaltı yapımı da içeren bir savunma anlaşması yaptı

ABD, İngiltere ve Avustralya, nükleer denizaltılarda kullanılan teknolojinin paylaşılmasını da içeren savunma anlaşması imzaladıklarını açıkladı.

Le Drian, “Bu istisnai karar, Avustralya ve ABD tarafından 15 Eylül’de yapılan açıklamaların istisnai ciddiyeti üzerine alınmıştır” diye ekledi.

AUKUS ittifakının kuruluşu, ABD Başkanı Joe Biden, Avustralya Başbakanı Scott Morisson ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın 15 Eylül Çarşamba günü yaptıkları ortak açıklamadan sadece birkaç saat önce Fransız diplomasisine iletilmişti.


Le Drian, perşembe sabahı bu girişimi “sırtından bıçaklanma” olarak nitelendirmişti.

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın