Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Fehim Taştekin: Rus-Amerikan kazanında Suriye için ne pişiyor?

Duvar yazarı Fehim Taştekin, Suriye’deki son gelişmelere ilişkin olarak, “Rus-Amerikan kazanında Suriye için ne pişiyor?” diye sordu.

Fehim Taştekin Duvar’daki yazısında “ABD’nin Orta Doğu’daki mesaisini azaltma konusundaki stratejik yönelimi, Rus-Amerikan temaslarının olumlu gündemi satın alması ve İran’la yeniden kurulan nükleer masa, taşları yerinden oynatma potansiyeli taşıyor” dedi.


Taştekin yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Şimdilik bütün öngörüler ve beklentiler koşullu cümlelerle başlamak durumunda. Fakat ABD’nin Orta Doğu’daki mesaisini azaltma konusundaki stratejik yönelimi, Rus-Amerikan temaslarının olumlu gündemi satın alması ve İran’la yeniden kurulan nükleer masa, taşları yerinden oynatma potansiyeli taşıyor. Dera’daki mutabakat, Sezar Yasası’nı delecek şekilde Mısır doğalgazı ve Ürdün elektriğinin Suriye üzerinden Lübnan’a taşınması planı, İran petrol gemilerinin Suriye ve Lübnan için Tartus limanına yanaşması ve yazının girişinde sıraladığım görüşme trafiği Biden yönetiminin farklı bir şeyi denediğine işaret ediyor. Bütün bunlar hâlâ birbirine çok uzak duran farklı düğümlerin uçları. Buluşmaları zaman ve çaba alacak.”

Yazının tamamı için…


İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın