Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Facebook ifşası! Eski çalışanı Frances Haugen: Facebook tütün gibi, 18 yaş altını hedef alıyor

Facebook’un binlerce iç yazışmasını ve belgesini basına sızdıran eski çalışanı Frances Haugen, ABD Senatosu Ticaret Alt Komisyonu’nda senatörlerin sorularını yanıtladı.

Frances Haugen, Facebook’un ürünlerinin çocuklara zarar verdiğine, toplumu böldüğüne ve ABD demokrasisini zayıflattığına inandığı için şirket aleyhine ifade verdiğini söyledi.


Haugen, ifadesinde, Facebook’un önceliğinin “nefret söylemiyle ve yalan haberle mücadele değil, kâr etmek olduğu” yönündeki görüşünü de yineledi.

Eski Facebook çalışanı Haugen, şirketin, bazı kullanıcıların akıl sağlığı için oluşturduğu tehlikeler konusunda da kamuoyunu yanlış yönlendirdiğini belirtti. Haugen, “Facebook tüm bunlara karşın ne pahasına olursa olsun büyümeyi seçti” dedi.

Facebook’un kasıtlı olarak çocukları hedef alıp almadığını sordu , Haugen ise şirketin kesinlikle 18 yaşın altındaki kullanıcıları hedeflediğini söyledi.


Haugen, “Facebook, büyük tütün gibidir, küçük çocukları ilk sigaralarıyla cezbeder. Çocukları ömür boyu kullanıcı olarak tutmak için tasarlanmış ilk sosyal medya hesabı” diye konuştu.

Haugen, Instagram’ın diğerlerinden “farklı ölçüde daha kötü” olduğunu da sözlerine ekledi.

Haugen, “TikTok arkadaşlarınızla eğlenceli şeyler yapmakla ilgili, Snapchat yüzler ve artırılmış gerçeklikle, Reddit fikirlerle ilgili. Ama Instagram bedenler ve yaşam tarzlarını karşılaştırmakla ilgili” dedi.

İfadeden notlar:

  • Haugen, belgelerinin gösterdiğini söylüyor, Facebook kasıtlı olarak 13 yaşın altındaki çocuklar da dahil olmak üzere gençleri hedef alıyor.
  • Haugen, Facebook’un algoritmalarının nasıl çalıştığına dair şeffaflığın olmaması, düzenlemeyi imkansız hale getirdiğini söylüyor.
  • Senatörler sürekli olarak Facebook’u Big Tobacco ile karşılaştırıyor, bu da geçmişte sigaralarda gördüğümüze benzer bir düzenleme görebileceğimizi öne sürüyor. Senatör Ed Markey “Çocukları ömür boyu kullanıcı olarak tutmak için tasarlanmış ilk sosyal medya hesabı” dedi.
  • Haugen, Etiyopya gibi yerlerde şiddeti körükleyerek, platformun İngilizce olmayan içeriğe yanlış bilgi ve nefret söylemine eşit miktarda araştırma ve kaynak ayırmadığını söylüyor.
  • Haugen, algoritmanın nasıl çalıştığını anlayan eski teknoloji çalışanlarından oluşan bağımsız bir hükümet organı da dahil olmak üzere Facebook’u düzenlemek için bir dizi önlem alınmasını önerdi.

Eski çalışanından Facebook’a suçlamalar: Yanlış bilgi, nefret söylemini engellemek yerine…

Daha önce Facebook’ta çalışan ve şirkete dair bazı belgeleri sızdıran Frances Haugen, Facebook’un “yanlış bilgi ve nefret söylemini engellemek yerine kârı tercih ettiğini” söyledi.

Oturumda konuşan senatölerden Richard Blumenthal ise Facebook’un, ürünlerinin, sigara gibi tiryakilik yarattığını bildiğini; kurbanlarının çoğunun da, kendilerine şüpheyle yaklaşan ve güvenmeyen gençler olduğunu söyledi.

Facebook ise şirkete yöneltilen suçlamaları reddediyor.

Facebook’un yanlış bilgiler biriminin eski çalışanlarından 37 yaşındaki Frances Haugen, pazar günü Amerikan CBS televizyonunda belgeleri kendisinin sızdırdığını söylemiş ve şirkete yönelik suçlamaları ilk kez bu kez kendisi dile getirmişti.

Haugen, Amerikan Wall Street Journal gazetesine sızdırdığı belgelerin, Facebook’un “büyümeyi güvenliğe tercih ettiğini” kanıtladığını söylemişti.

Sızdırılan belgelerden bazıları Facebook’un, ünlü ve çok takipçili bir kısım kullanıcıya, içerik kontrolü bakımından diğer kullanıcılardan farklı ve ayrıcalıklı davrandığını ortaya koyuyordu.

Dün Facebook, WhatsApp ve Instagram kullanıcılarının dünya genelinde yaşadığı erişim sorunu yaklaşık altı saat sürmüştü.

Facebook, sorunun sistem yenilenmesi sırasında yaşanan arızadan kaynaklandığını açıklamıştı.

Açıklama öncesi ise Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, kişisel hesabından yaptığı paylaşımda “Değer verdiğiniz insanlarla iletişim kurmak için hizmetlerimize ne kadar bel bağladığınızı biliyorum” demiş ve kesinti için özür dilemişti.

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın