Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Erdoğan: Rusya’dan daha fazla S-400 Hava Savunma Sistemi alacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CBS’ye verdiği röportajda, ABD’nin karşı çıkmasına rağmen, Ankara’nın Moskova’dan ek S-400 hava savunma sistemleri satın almayı planladığını söyledi.

Erdoğan, salı günü New York’taki BM Genel Kurulu’nun oturum aralarında CBS News baş dışişleri muhabiri Margaret Brennan’a bir röportaj verdi.


Brennan’ın Ankara’nın daha fazla S-400 sistemi satın almayı planlayıp planlamadığını sorması üzerine Erdoğan, “Gelecekte bizim hangi savunma sistemlerini, hangi ülkeden ve hangi seviyede aldığımıza kimse müdahale edemeyecek. Bu tür kararları ancak biz alırız” dedi. Muhabirin, “Bu kulağa evet gibi geliyor” demesi üzerine Erdoğan, “Elbette, elbette, evet” dedi.

Erdoğan, “(ABD) Başkan Biden’a her şeyi anlattım. F-35 uçakları almaya karar verdik ve 1,4 milyar dolar ödedik” dedi ve Ankara’nın “hala F-35 almadığını” belirttti.

Amerika’nın alternatif olarak ABD yapımı Patriot sistemlerini Türkiye’ye satmayı reddetmesinin Ankara’yı bunun yerine S-400’leri almaya yönelttiğini söyleyen Erdoğan, ABD eski Başkanı Donald Trump ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in kendi pozisyonuyla hemfikir olduklarından emin olduğunu ifade etti.


Ankara’nın Rus yapımı S-400 hava savunma sistemleri satın alma hamlesi, 2017’de müzakere edilen ilk partinin Türkiye’ye teslim edilmesiyle 2019’da Türk-ABD ilişkilerinde bir krizi tetiklemişti. Bu durum ABD’yi, Türkiye’yi F-35 avcı programından çıkarmaya ve Ankara’nın savunma sektörünü koordine eden bir kuruluşa yaptırım uygulamaya sevk etmişti.

Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in önümüzdeki hafta Rusya’nın Soçi kentinde bir araya gelmesi planlanıyor.

AjansBizim

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın