Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Draghi, Scholz veya Macron? Hangisi Merkel’in tacını kapacak?

Kriz zamanlarında yaptığı çıkışlarla Avrupa’nın “hakimi” olan Angela Merkel, 16 yıl boyunca aşırı sağın yükselişi, göçmen akını ve Brexit süreci gibi Avrupa kıtasını zorlayan olaylar karşısında ihtiyatlı ve sakin tavrını korumayı başardı.

Merkel döneminin sona ermeyle birlikte, başka bir Avrupalı lider, tacı almak isteyebilir. Şimdilik İtalya Başbakanı Mario Draghi, Almanya’nın müstakbel şansölyesi Olaf Scholz ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron öne çıkan isimler.


İtalya'da Draghi hükümeti parlamentodaki ilk güvenoyu sınavından geçti - En  Son Haberler

Mario Draghi

Haziran ayında Roma’ya yaptığı bir ziyarette İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Mario Draghi’ye verdiği destek konuşulmuştu. Sanchez, Eski Avrupa Merkez Bankası başkanını “maestro” olarak nitelendirerek “Draghi ne zaman Avrupa Konseyi’ne konuşsa hepimiz sessiz kalıyoruz ve dinliyoruz. Bu sık sık olan bir şey değil” demişti.

Şubat ayında İtalya Başbakanı olan Draghi, Covid-19 aşı pasaportunun getirilmesi de dahil olmak üzere bir dizi zorlu konuda geniş koalisyonun hizaya getiren isim oldu. Nüfusun alışkanlıklarından çok uzak bir şekilde, İtalya’nın en beğenilen lideri olarak seçmenleri de etkiledi.

Draghi hükümeti ülkenin aşı programını hızlandırdı, ekonomiyi canlandırdı ve koronavirüsü kontrol altına almak için uygulanabilir önlemler aldı. Bunun da öte Draghi, İtalya’nın Avrupa Birliği’nin pandemi kurtarma fonundaki aslan payını güvence altına alması için bir gereklilik olan adalet sisteminde çekişmeli bir reformu geçirmeyi başardı.


Pragmatik, sakin, kararlı ve nasıl olduğunu söylemekten çekinmeyen, ona yakın olanlardan bazıları için yurt dışında da en az onun kadar saygı duyulan Draghi, Avrupa’nın fiili lideri olarak Merkel’in yerini dolduracak en güçlü adaylardan birisi.

Almanya seçim sonuçları açıklandı! Sosyal Demokrat Parti (SPD) lideri Olaf  Scholz kimdir?

Olaf Scholz

Almanya’nın AB’ye ihtiyacı neredeyse AB’nin Almanya’ya ihtiyaç duyduğundan daha fazla ihtiyacı var. Scholz başarılı bir koalisyon hükümeti kurup şansölye olursa, Almanya’da pek bir şeyin değişme olasılığı yok.

Merkel yönetimindeki maliye bakanı rolü ve AB’nin 750 milyar Euro’luk koronavirüs kurtarma fonunun kurulmasına yönelik merkezi katkısı, bloğa olan bağlılığını ve heyecan verici olmasa da stratejik, karar verici olarak saygınlığını pekiştirdi.

Fon için “Avrupa’nın dayanışması ve gücü için açık bir sinyal” olarak nitelendiren Scholz, aynı zamanda yerel kitleye, Avrupa’da güçlü bir toparlanmanın Almanya’nın kendi ekonomik refahını güvence altına almak için çok önemli bir ön koşul olduğu mesajını verdi.

Scholz, dayanışmaya dayalı bir mülteci politikası oluşturma (Merkel’in başaramadığı bir şey) ve çevre reformunu yürütme, ekonomik büyümeyle birleştirme zorluğu gibi konularda liderlik rolü üstlenmesi konusunda baskı altında kalabilir. O bir vizyoner olmaktan ziyade bir pragmatisttir, güven vericidir.

Cezayir'den Fransa Cumhurbaşkanı Macron'a kınama - Yeni Şafak

Emmanuel Macron

Macron, seçilmesinden bu yana Avrupa vizyonunun ana hatlarını çiziyor ve 2017’deki büyük Sorbonne konuşmasından bu yana AB’nin başarısızlıklarını “çok zayıf, çok yavaş, çok verimsiz” sözleriyle ele alması gerektiğini söylüyor.

Entegre bir AB savunması, Euro bölgesi reformu, ortak bir sığınma politikası, dijital vergi gibi önerileri Merkel’in temkinli tutumu nedeniyle çok az ilerleme kaydetti. Ancak çok az gözlemci, Şansölye’nin ayrılışının Fransa’nın hırslı, sabırsız ve zaman zaman kibirli başkanının doğrudan yerine geçmesinin önünü açacağına inanıyor.

Batı’nın Afganistan’dan kaotik bir şekilde çekilmesi ve AUKUS fiyaskosunun ardından, artık AB liderileri, AB’nin Washington’a daha az bağımlı olması gerektiği konusunda hemfikir olabilir.

Macron’un gündemini ilerletmede ne kadar başarılı olacağı, büyük ölçüde Fransa’nın ocak ayında başlayacak 6 aylık AB dönem başkanlığının başarısına ve elbette önümüzdeki nisan ayında yapılacak Fransa cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kendisini yeniden seçilmesine bağlı olacak.

Kesinlikle Merkel’in mantaliteesini üstlenmeye çalışacak. Ancak uzlaşma ve uzlaşmayla birlikte bir yere varmak için ortaklara ihtiyacı olacak.

The Guardian

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın