Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ceyda Karan: Pandora’nın açık kutusu ve AUKUS

Birgün yazarı Ceyda Karan, ABD’nin son dönemde dış politikada hamlelerini köşesine taşıdı.

Karan, Biden yönetiminin Afganistan’dan çekilmesinin ardından AUKUS projesini devreye alması hakkında şu ifadeleri kullandı:


“Dünya ‘çökmekte olan Amerikan hegemonyasını’ tartışadursun, ABD, Biden başkanlığındaki sadece 9 ayda ‘dünya liderliğine geri dönme’ vaadi açısından kritik hamleler yaptı. En son Trump yönetiminden devralınan temel dış politik hattan şaşmadan, onun dağıttığı alanı yeniden düzenlemek hedefli bu hamleler, kafa karıştırıcı olmakla birlikte, açıkça ‘büyük güç rekabetinin’ temellerinin döşenmesi olarak anlaşılabilir.

Biden dış politikasının 9 aylık süreçteki iki önemli girişimi Afganistan’dan çekilme ve AUKUS. İlki, uzun süreli bir Amerikan yaratımı olan Taliban’ın askeri/ideolojik yükünü ‘başkalarına’ atıp çıkmak iken, ikincisi Asya-Pasifik’e yönelik Anglo-Amerikan çıkarması oldu.”

Karan yazısını şu ifadelerle tamamladı:

“ABD yönetimi hegemonik güç olmanın ‘güvenilir olmaktan’ geçmediğinin, aksine kimsenin ne yapacağınızdan emin olamaması üzerine yükseldiğinin adeta kitabını yazıyor. Avrupa’yı, parlamentosunda Rusya Federasyonu seçimini tanımamayı tartışacak şuursuzlukta vekillerle mobilize edebilirken, Afganistan’da açık pandora kutusu bırakıp Asya’nın sularını karıştırmak her babayiğidin harcı değil. Neoliberal küresel sisteme ‘ideolojisiz’ angaje olmuş güçlerin en azından şimdilik Amerikan hegemonyasını sarstıklarını söylemek, zor. ABD, emperyalist sistemin tayin edici askeri, ekonomik ve siyasi gücü, ideolojik alanı da belirliyor ve siyasi gücünü mütemadiyen tahkim edip vekillikler atıyor. Biz de çok kutupluluk tartışıyoruz.”

Yazının tamamı için…

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın