Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ceyda Karan AUKUS’u Barış Adıbelli ile konuştu: AUKUS, FAUKUS olabilir

Sputnik yazarı Ceyda Karan, Dumlupınar Üniversitesi’nden Asya politikaları uzmanı Dr. Barış Adıbelli ile ABD, Avustralya ve Britanya’nın AUKUS projesini konuştu. AUKUS’un Fransa’yı da içerecek şekilde FAUKUS olma olasılığına atıf yapan Adıbelli, İran’ın Şangay İşbirliği Örgütü2ne alınmasının da Çin ve Rusya’nın karşı hamlesi olduğu görüşünde.

Ceyda Karan, Sputnik’te, küresel kriz yaratan AUKUS projesini Dumlupınar Üniversitesi’nden Asya politikaları uzmanı Dr. Barış Adıbelli ile konuştu.


Karan yazısında, “Dr. Barış Adıbelli’ye göre, ABD’nin Rusya ve Çin’e odaklanmak ve tehlikeye girmiş Hint-Pasifik stratejisini kurtarmak adına Afganistan’dan çekildi. Adıbelli, hemen ardından gelen AUKUS paktının da bu stratejiyi kurtarmak adına yeni bir Amerikan hamlesi olduğu değerlendirmesinde bulundu” dedi.

“Adıbelli, ABD yönetiminin Hindistan ile Japonya’dan istediğini alamadığı için özellikle Çin ile savaşacak ülke arayışında olduğunu kaydetti” diyen Karan, Adıbelli’nin şu ifadelerine yer verdi:

“Biz Afganistan meselesinde şuna değinmiştik. Bu Amerika Birleşik Devletleri’nin yeni stratejisine yeni kapı açma hamlesiydi. Yani ABD, Afganistan’dan çekiliyor. Ama bir başka noktada hareket edecek. ABD, Hint-Pasifik stratejisi de tehlikede demiştim. AUKUS, Hint-Pasifik stratejisini kurtarmak adına yeni hamlesidir. Ben bunda Biden’dan önce Trump’ın da etkisi olduğunu düşünüyorum. Avustralya’nın son dönemde durup dururken Çin ile ilişkileri çok gerginleşti, neredeyse savaşın eşiğine geldiler. Açıkça mesele şu. Hint Pasifik stratejisi, ABD’nin istediği gibi gitmedi. İki taraf var. Biri Japonya, diğer Hindistan. Açıkçası Amerika, Çin ile savaşacak bir ülke alıyor. Her şekilde mücadele edecek ve Hindistan ile Japonya, ABD için bir umuttu. Fakat ikisi de bu topa girmediler. Durup dururken bu ülkelerin buraya girmesi mümkün değil. ABD Dışişleri Bakanı’nın geçtiğimiz haftalarda Asya Pasifik’e yaptığı ziyareti bu bağlamda değerlendirmek lazım. Afganistan’dan çekilen ABD’nin amacını anlattı. Blinken geçen hafta dedi ki, ‘Rusya ve Çin’e odaklanmak için Afganistan’dan çekildik’. Atmosfer dedikleri Avustralya, İngiltere, Yeni Zelanda gibi ülkelerde Amerika yeni bir sürece giriyor.”


Yazının tamamı için…

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın