Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Cenevre’den Kıbrıs için sonuç çıkmadı

BM Genel Sekreteri António Guterres, Kıbrıs müzakereleri ile ilgili açıklamada bulundu. Genel Sekreter, “Kıbrıs sorunun çözümü için resmi görüşmelerin başlaması için yeterli ortak zemin bulamadık” ifadelerini kullandı.

KKTC ve Rum kesimi ile aralarında Türkiye’nin de bulunduğu garantör ülkelerin katılımıyla 5+1 gayriresmi Kıbrıs konferansının son gününde BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, açıklamalarda bulundu.


Antonio Guterres, “Kıbrıs sorunun çözümü için resmi görüşmelerin başlaması için yeterli ortak zemin bulamadık” ifadelerini kullandı.

Genel Sekreter Guterres, “Diyaloğu sürdürmek ve olumlu sonuçlar elde etmek için elimizden geleni yapma konusunda kararlıyız” şeklinde konuştu.

GEÇTİĞİMİZ GÜN YOĞUN GEÇTİ


Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde, Kıbrıslı taraflar ve garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin de katılımıyla 5+1 formatındaki gayriresmi Kıbrıs konulu konferansın ikinci günü geçtiğimiz günün yoğun geçtiği açıklanmıştı.

Konferansın ikinci gününde sabah yapılan ilk oturum ve ikili görüşmelerin ardından TSİ 20.00’ye kadar ara verilmiş, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in başkanlık ettiği konferansta, günün son oturumu TSİ 21.30’da sona ermişti.

Toplantılara, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs Rum Kesimi lideri Nikos Anastasiadis ile garantör ülkeler adına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ve İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab katılmıştı.

Guterres, BM Cenevre Ofisi’nde sona eren ikinci gün toplantılarının ardından konferansa katılan heyet başkanları onuruna gayriresmi akşam yemeği vermişti.

TATAR VE ÇAVUŞOĞLU’NDAN ORTAK AÇIKLAMA

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Rum Kesimi’nin amacı, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin devamı ve anayasal değişiklikle Kıbrıslı Türklerin buna yama edilmesidir. Eşitliğe dayalı ve eşit statü tanınmadan eski şartlarda masaya oturmamız ve resmi görüşmelere başlamamızın anlamı olmaz” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, “Rum yönetimi lideri yeni bir vizyon getiremedi. Egemen eşitlik tanınırsa yeni bir süreç başlayabilir. GKRY tavrında hiçbir değişiklik yok. Biz sağlam duruşumuzu devam ettireceğiz ve KKTC’in egemenliği ve eşitliği konusunda ödün vermeyeceğiz” ifadesini kullandı.

Ersin Tatar’dan 6 maddelik öneri

Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Tatar, Cenevre’de düzenlenen gayriresmi Kıbrıs konferansında, Kıbrıs’ta kalıcı çözüm için 6 maddeden oluşan öneri sundu.

Tatar’ın teklifine Güney Kıbrıs’tan ret

KKTC temsilcileri BM destekli toplantıda anlaşmazlığı sonlandırmak ve adadaki her iki kesimi de eşit koşullara getirmek için Kıbrıs’ta iki devletli bir çözüm planı sundu ancak Güney Kıbrıs temsilcileri teklifi reddetti.

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın