Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Brezilya’da salgındaki can kaybı 600 bini aştı

Brezilya’da Covid-19 kaynaklı salgında yaşanan can kaybı 600 bini aştı.

DPA’nın haberine göre, Brezilya Sağlık Bakanlığı verilerine göre, salgının başlamasından bu yana ülkede Covid-19 ile bağlantılı 600 bin 425 ölüm kaydedildi.


ABD, Brezilya’dan daha fazla koronavirüs ölümü kaydeden tek ülke. ABD’deki can kaybı ise dün itibarıyla 712 bin 695 kişiye ulaşmış durumda.

Brezilya’nın yarım milyon ölüm sınırını geçtiği Haziran ayından bu yana, ülkenin aşı kampanyasındaki ilerleme nedeniyle günlük ölüm sayısı düştü. Ocak ayından bu yana yaklaşık 242 milyon doz aşı uygulandı ve ülkedeki yetişkinlerin yüzde 45’inden fazlası tam olarak aşılandı.

Brezilya yaklaşık 22 milyon koronavirüs vakası kaydedildi. Bu da Brezilya’yı ABD ve Hindistan’dan sonra üçüncü en yüksek vaka sayısına sahip ülke yapıyor. ABD’deki vaka sayısı 44,2 milyonu, Hindistan’daki vaka sayısı ise 33,9 milyonu aşmış durumda.


Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, salgının başlangıcından itibaren koronavirüsün ciddiyetini küçümsedi ve koruyucu önlemleri ve kısıtlamaları reddetti. Ayrıca aşıların değerini sorguladı ve kendisinin aşılanmadığını birkaç kez yineledi. Hükümetin salgın krizini yönetimine yönelik bir parlamento soruşturması da sürüyor. Ülkenin sağlık bakanı da iki kez değiştirildi.

Son birkaç ayda on binlerce Brezilyalı Bolsonaro’yu protesto etti.

AjansBizim

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın