Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Brezilya 2021: Açlığın acısı! Hayvan leşleri arasında iki lokma!..

Yoksul Brezilyalıların yiyecek için bir yığın hayvan leşini karıştırırken çekilmiş yürek burkan fotoğrafları, milyonlarcasının koronavirüs salgını ve yükselen enflasyon nedeniyle yoksunluğa sürüklendiği Latin Amerika’nın en kalabalık ulusunu kasıp kavuran açlık krizini gözler önüne serdi.

Ödüllü foto muhabiri Domingos Peixoto tarafından geçen hafta Rio’da çekilen görüntülerde, atılan sakatatları ve kemikleri, evcil hayvan mamalarını ve bir kamyonun arkasındaki hurdaları didik didik arayan insanlar yer alıyor.


Bazı günler … Ağlamak istiyorum” diyen kamyonun şoförü José Divino Santos, Rio gazetesi Extra için Peixoto ile birlikte haberi yapan muhabir Rafael Nascimento de Souza’ya konuştu.

Süpermarketlerden topladıkları artıkları Rio’daki muhtaçlara dağıtan Santos, “Önce insanlar gelip köpekleri için bir kemik parçası isterlerdi. Bu günlerde yemek yapmak için kemikler için yalvarıyorlar” dedi.

51 yaşındaki çöpçü Denise da Silva, yakın zamanda eşini kaybettiğini ve 5 çocuğunun ve 12 torununun beslemesi gerektiğini söyledi. Silva, “Biraz et görmeyeli çok uzun zaman oldu, pandemi öncesinden beri… Bunun için çok minnettarım” dedi.


Extra gazetesinin kapağında yer alan “Brezilya 2021: Açlığın acısı” başlıklı haberin görüntüleri tepkilere yol açtı.

600 bin kişinin ölümüne neden olan Covid salgınının başlamasından bu yana yaklaşık 19 milyon Brezilyalı açlıkla mücadele ediyor. Bölgenin başka yerlerinde acılar daha da yoğun. Geçen hafta Venezuela’nın üst düzey bir üniversitesi, Brezilya’daki vatandaşların yaklaşık yüzde 77’sinin aşırı yoksulluk içinde yaşadığını açıkladı.

Covid tepkisi küresel olarak kınanan Brezilya’nın sağcı devlet başkanı Jair Bolsonaro’yu suçlayan binlerce protestocu cumartesi günü Rio sokaklarında yürüdü.

Cumartesi günü Rio de Janeiro'da Jair Bolsonaro'ya karşı bir protesto.

43 yaşındaki sanatçı Alex Frechette, Bolsonaro’nun kemiklerle dolu kaseleri kavrayan üç siyah çocuğun yanında kıkırdadığını gösteren resimlerinden birini taşıyordu.

Rio’nun yoksul kuzey eteklerinden 63 yaşındaki dekoratör José Manuel Ferreira Barbosa da Brezilya’daki açlık krizinden başkanı sorumlu tuttu. Barbosa, “Şu anda işler gerçekten zor. Bazı insanlar kemik yiyor. Diğerlerinin yiyecek hiçbir şeyi yok” dedi.

Rio’nun merkezinde bir gecekonduda yaşayan ve aylık 150 Reais (200 TL) yardım ödemesiyle 8 torununu beslemek için mücadele eden 53 yaşındaki sokak satıcısı Rosa Maria Xavier da Silva, “Bu bir rezalet” dedi.

Solcu senatör Humberto Costa, Brezilya’daki Covid felaketiyle ilgili kongrede yaptığı konuşmada, Peixoto’nun fotoğraflarının Bolsonaro yönetiminde yaşanan toplumsal trajediyi ortaya çıkardığını söyledi. Costa “İşsizlik artıyor. Eşitsizlik artıyor. Yoksulluk artıyor. Açlık geri döndü. Bu hükümet budur…” dedi.

57 yaşındaki Peixoto, 30 yıl boyunca Rio’nun uyuşturucu krizini ve sosyal hastalıklarını belgeledikten sonra bile vatandaşların leşler arasında yiyecek aramasını görünce şok olduğunu söyledi. Sokaklarda bu kadar çok evsiz gördüğünü hatırlamakta zorlanan fotoğrafçı, “İki gündür uyumadım, bütün fotoğrafları işlemeye çalışıyorum. İnsanlar yakacak odunla yemek yapmak zorunda kalıyor – ve sadece evsizler değil… Kahretsin, bir şekilde yardım edip edemeyeceğimizi görmek için bu hikayeleri anlatmanın yollarını bulmalıyız” dedi.

Rio de Janeiro'da bir kadın yiyecek bulmak için hayvan leşlerini karıştırıyor.

Peixoto, kamyon kasasında hayvan sakatatlarını karıştıran bir kişinin gözünün önünden gitmediğini söyledi:

“Çok mutlu görünüyordu. Çünkü masasında başka bir günün yemeğini anlamına geldiğini biliyordu. Fotoğrafı ben çekmedim. Gözlerinle çekip kalbinde sakladığın o görüntülerden biriydi.”

Muhabir De Souza, bir kadını atılan eti yememesi gerektiğini söylediğini, kadının ise kendisine “Genç adam, ya bunu yeriz ya da açlıktan ölürüz” dediğini aktardı.

30 yaşındaki gazeteci, “Gerçek bu. Bu seni kızdırmazsa, seni harekete geçirmezse, o zaman ne yapacağını bilmiyorum” dedi.

The Guardian

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın