Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bloomberg: Erdoğan Biden’a baskı yapma peşinde

ABD’nin önemli basın-yayın organlarından Bloomberg, Roma’da bu ay sonunda yapılacak G20 zirvesi öncesinde Türk-Amerikan ilişkilerine ilişkin bir haber yayımladı.

Bloomberg, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Amerikan savaş uçağı satın almasına izin vermesi için G20 Zirvesi’ni Başkan Joe Biden’a baskı yapmak için kullanmak istediğini yazdı.


ABD’nin önemli basın-yayın organlarından Bloomberg, Roma’da bu ay sonunda yapılacak G20 zirvesi öncesinde Türk-Amerikan ilişkilerine ilişkin bir haber yayımladı.

Bloomberg, Türkiye’nin, Lockheed Martin’den 40 yeni F-16 Block 70 uçağı ve 80’e yakın modernizasyon kiti satın almak için 30 Eylül’de ABD’ye resmi talep gönderdiğini kaydetti.

Konuya yakın iki Türk yetkili, Türkiye’nin mevcut F-16 savaş uçaklarını modernize etmek istediğini söyledi. Anlaşmanın potansiyel olarak 6 milyar dolar değerinde olduğunu belirten yetkililer, ancak Kongre’nin Rus S-400 füzesinin satın alınmasına karşı muhalefeti ve Türkiye’nin tutumu göz önüne alındığında onayın gelmesinin zor olacağını belirtti.


Bloomberg, Erdoğan’ın bu uçak talebiyle Türkiye’nin Rus hava savunma sistemi almasından dolayı Washington’ın büyük silah anlaşmalarını engellemesinin önüne geçmeyi amaçladığını yazdı.

Bloomberg’e göre, Türk yetkililer, Erdoğan’ın G20 zirvesi sırasında Biden ile görüşmeyi umduğunu, ancak herhangi bir görüşme duyurusu yapılmadığını ve Biden’ın silah talebini kabul etmeye ne kadar istekli olabileceğinin belirsiz olduğunu söyledi.

Kimliklerinin açıklamaması kaydıyla konuşan yetkililer, Türkiye’nin amacının NATO ile uyumlu jetleri güvence altına almak olduğunu söyledi.

Kimliğinin açıklanmaması kaydıyla konuşan Amerikan Dışişleri Bakanlığının bir sözcüsü, Bakanlığın teklif aşamasındaki savunma satışları hakkında yorum yapmadığını söyledi. Beyaz Saray da yorum talebine yanıt vermedi.

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın