Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Almanya ‘yeni dönem’ için sandık başında

Milyonlarca Alman, ülkenin ve Avrupa’nın çehresini değiştirecek bir seçim için sandık başına gidiyor.

Almanya genelindeki sandık merkezlerinde oy verme işlemi yerel saatle 08:00’da başladı ve 18:00’da sona erecek. Ancak çoğu oylarını zaten postayla oy kullandı. Seçim sonucunu gösteren çıkış anketleri, sandıkların kapanmasından kısa bir süre sonra yayınlanacak.


Şansölye Angela Merkel 16 yıllık iktidardan sonra görevi bırakıyor. Bu nedenle Almanya seçimleri ülke için olduğu kadar uluslararası alanda da etkileri olacak bir süreç.

CNBC’nin haberine göre, seçim çalışmaları sürecinde yapılan anketler hem uzmanları hem de halkı şaşırttı. Yeşil Parti, popülaritesinde bir sıçrama yaşadı ve Nisan ayında bir noktada anketlerde liderliği ele geçirdi ve ardından son haftalarda hafif bir liderliği korumayı başaran Sosyal Demokrat Parti’yi geride bıraktı.

Bu arada, Merkel’in iktidardaki muhafazakar Hıristiyan Demokrat Birlik ve Hıristiyan Sosyal Birlik ittifakı da son kamuoyu yoklamalarında SPD’nin arkasında ikinci sırada yer alıyor.


Geçen haftaki oylar SPD’yi yüzde 25, CDU-CSU’yu yaklaşık yüzde 22’ye çıkarırken, Yeşiller Partisi’nin yüzde 16 civarında olduğu görülüyor. Bunları yüzde 11 ile iş dünyası yanlısı liberal Hür Demokrat Parti ve aynı oy payıyla görülen sağcı Almanya için Alternatif var. Aşırı soldaki Die Linke partisi ise yüzde 6 oyla görülüyor.

AjansBizim

Almanya’da 16 yıllık Merkel dönemi bitiyor! İşte geride kalanlar

Almanya’da Angela Merkel 16 yıl sonra başbakanlık görevinden ayrılıyor. Pazar günü yapılacak seçimler öncesi, Merkel’in uzun iktidarından geriye bu fotoğraflar hafızalarda kaldı.

7 soruda Almanya seçimleri hakkında bilinmesi gerekenler

Almanya’da pazar günü yapılacak genel seçimle Angela Merkel’in 16 yıllık başbakanlığı son bulacak.

Merkel’in partisi CDU çöküyor mu?

Almanya’da genel seçimler öncesinde siyaset bilimciler, Başbakan Angela Merkel’in partisi CDU’nun bir çöküşün eşiğinde görüyor. Partinin başbakanlık adayı Laschet’in anketlerdeki oy oranı karamsar bir tablo ortaya koyuyor.

Merkel sonrası Almanya’nın Türkiye politikası nasıl olacak?

. 16 yıldır ülkeyi idare eden ve uluslararası alanda da yıllardır en etkili siyasetçiler arasında yer alan Merkel’in koltuğuna oturacak yeni başbakanın, Almanya’nın dış politikasında, özellikle de Türkiye konusunda izleyeceği çizgi şimdiden merakla bekleniyor.

Merkel ne kadar emekli maaşı alacak?

Almanya 26 Eylül’de seçimlere giderken, 16 yıllık Merkel dönemi de kapanıyor. Peki Merkel emekliliğinde ne yapacak, ne kadar maaş alacak?

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın