Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

AİHK: Osman Kavala’nın tutukluluğunun devamı kararı insan hakları ve hukukun üstünlüğü ilkelerine aykırı

Kaynak: AjansBizim

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, dün aldığı kararda avukatlarının tahliye taleplerini reddederek 2017’den beri tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala’nın tutukluluk halinin devamını istedi.


Mahkeme kararında Kavala’ya isnat edilen suçun “vasıf ve niteliği, yargılamanın geldiği aşama, müsnet suçlara ilişkin kuvvetli suç şüphesini gösterir somut delillerin bulunması, atılı suçların yasada öngörülen cezanın üst sınırı, adli kontrol tedbirlerinin uygulanmasının yetersiz kalacağı” gerekçesiyle tahliye taleplerinin reddine karar verildiği belirtildi.

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komisyonu, bu kararın Kavala’nın insan haklarını ihlal ettiği ve Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) nihai kararına uyma yükümlülüğü ile bağdaşmadığı uyarısında bulundu.

AİHM, 10 Aralık 2019 tarihli kararında, Kavala’nın “makul şüphe olmadan, siyasi nedenlerle tutuklanması ve bireysel başvurusunun makul sürede incelenmemesini” gerekçe göstererek, bu durumun hak ihlali olduğunu belirtmişti.


Komisyon’un bugün yaptığı açıklamada hem AİHM’in ve hem de Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin aldığı kararlara karşın, Kavala’nın 46 aydır tutuklu olduğuna dikkat çekildi.

Açıklamada Kavala’nın “insan hakları savunucuları, avukatlar, gazetecileri susturmak için kullanılan ve masumiyet karinesi, suçta ve cezada kanunilik ilkesi gibi hukukun en temel ilkelerini görülmemiş bir düzeyde hiçe sayan bir yargı sisteminin kurbanı” olduğu kaydedildi.

“Kavala’nın en başta tutuklanmamış olması gerekiyordu” denilen açıklamada “Kavala’nın yasa dışı tutukluluk hali insan hakları ve hukukun egemenliğine saygısızlık göstergesidir” ifadeleri yer aldı.

“Türkiye insan hakları ve hukuk devletini hiçe sayıyor”

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatovic, iş insanı ve kültür projeleri destekçisi Osman Kavala’nın tutukluluk halinin ay başında yeniden uzatılması konusunda bugün bir açıklama yaptı. Bir kez daha tutukluluğun uzatılmasına ilişkin kararı kınayan Mijotovic, “Bunu yaparak Türkiye insan haklarını ve hukuk devleti ilkelerini hiçe sayıyor” ifadesini kullandı. Mijatovic, Strasbourg’da yaptığı açıklamasında, “Kavala’nın, insan hakları savunucularını, avukatları ve gazetecileri susturmak amaçlı kullanılan Türk yargı sisteminin kurbanı” olduğunu savundu.

Türk adalet sistemini, evrensel “hukukun temel prensiplerini eşi benzeri görülmemiş” şekilde ihlal etmekle suçlayan Mijatovic, buna örnek olarak da masumiyet karinesinin ihlali, yasaların geriye yönelik kullanımını ve bir kişinin işlemediği bir suçtan veya aynı suçtan iki kez cezalandırılması gibi temel ilkeleri saydı. Dunja Mijatovic ayrıca, Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) ve Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin kararlarını da ihlal ettiğini vurguladı.

1402 gündür tutuklu

18 Ekim 2017’de gözaltına alınan iş ve kültür insanı, Anadolu Kültür A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala 1400 günü aşkın süredir tutuklu. “Türkiye hükümetini devirmek veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs” ve “cebir ve şiddet kullanarak anayasal düzeni devirmeye teşebbüs” suçlamalarıyla tutuklanan ve tahliye talepleri defalarca reddedilen Osman Kavala Silivri Cezaevi’nde tutuluyor.

Kavala’nın avukatları, Anayasa Mahkemesi (AYM) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurularda bulunduysa da, AYM, Kavala’nın kişi hürriyeti ve güvenliğinin ihlal edildiğine ilişkin yapılan başvuruyu Mayıs 2019’da reddetti.

AİHM, Aralık 2019’da Kavala’nın tutukluluğunun hak ihlali olduğuna hükmedip, derhal serbest bırakılmasına karar verdiyse de Türkiye AİHM kararını uygulanmayarak Kavala’nın tahliyesini yapmıyor.

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın