Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ABD’den Rusya’ya yeni yaptırımlar yolda

ABD Temsilciler Meclisi, Rusya’ya karşı yeni yaptırım kararları içeren 2022 savunma bütçesini onayladı.

Tasarı Rusya’ya karşı üç yeni önemli yaptırım içeriyor. Bunlardan ilki Kuzey Akım-2 doğalgaz boru hattına yönelik. İkinci yaptırım grubu ise Rus devlet tahvillerini hedef alıyor.


Temsilciler Meclisi’nin kabul ettiği tasarı, ayrıca aralarında Başbakan Mihail Mişustin, FSB Direktörü Aleksandr Bortnikov, Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin ve Putin’in sözcüsü Dmitri Peskov’un da bulunduğu 35 isme kişisel yaptırım kararı alınması için tavsiyede bulunuyor. Listede Russia Today ve Sputnik Genel Yayın Yönetmeni Margarita Simonyan, ORT 1. kanal televizyonunun Genel Müdürü Konstantin Ernst, talk show sunucusu Vladimir Solovyov, iş insanları Roman Abramoviç ve Alişer Usmanov da var.

Oylamada 316 üye kabul, 113 üye ise red yönünde oy kullandı. Temsilciler Meclisi’nin kararı şimdilik tasarı niteliğinde. Yaptırımların yürürlüğe girmesi için kongrenin Senato’nun onayı gerekiyor. Bu aşamanın ardından yaptırım paketi nihai onay için Başkan Joe Biden’in önüne gelecek. Kararın savunma bütçesine alınması da onay sürecini garantilemeye yönelik bir girişim.

Rusya’dan karara tepki gecikmedi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Beyaz Saray’ı “Rusya gerçeklerini anlamamakla” suçladı.


AjansBizim

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın