Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ABD Taliban ile Doha’da görüştü

ABD, Afganistan’dan çekildikten sonra ilk kez Taliban yönetimiyle yüz yüze görüştü. ABD’li heyet, Taliban yönetiminden bir heyetle Katar’ın başkenti Doha’da bir araya geldi.

Afganistan’da Taliban hükümetinin Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki görüşmeye ilişkin Katar merkezli El Cezire kanalına açıklamalarda bulundu.


Muttaki, Afgan heyetinin, ABD’den Merkez Bankası rezervlerine yönelik yasağı kaldırmasını istediğini söyledi.

Toplantıda insani yardım ve Taliban’la ABD’nin 2020 yılında imzaladığı Doha Anlaşması’na odaklanıldığını belirtti.

Muttaki, Afgan heyetinin, ABD heyeti ile iki ülke arasında yeni bir sayfa açılmasını ele aldıklarını ifade etti.


Taliban: ABD ile olumlu görüşmeler yaptık

Taliban, ABD yetkilileri ile iki gündür sürdürdükleri görüşmelerin “olumlu” geçtiğini bildirdi.

El Cezire’nin haberine göre, üst düzey Taliban yetkilileri Katar’ın başkenti Doha’da dün ve bugün ABD heyeti ile “olumlu” görüşmeler yaptıklarını söyledi.

El cezire muhabiri, Doha’dan verdiği haberde, Amerikan heyetinin görüşmelerle ilgili herhangi bir ayrıntı vermezken, Afgan heyetinin iki günlük görüşmelerin “olumlu” olduğunu söylediğini belirtti.

Muhabir, Taliban heyeti “bu görüşmelerin Afgan hükümetinin sadece ABD tarafından değil, uluslararası toplum tarafından da tanınmasının yolunu açmasını umuyor” dedi.

El cezire muhabiri Afgan heyetinin ABD’den ekonomik yaptırımlara son vermesini ve 10 milyar dolar kadar paralarını serbest bırakmasını istediğini de belirtti.

Ancak ABD Dışişleri Bakanı Cuma günü yaptığı açıklamada hafta sonu yapılacak görüşmelerin Taliban’ın tanınması ya da meşrulaştırılması ile ilgili olmadığını söylemişti.

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın