Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ABD Kabil’de düzenlediği İHA saldırısında 10 sivilin öldüğünü kabul etti

BBC’nin yayın ortağı CBS’e konuşan bir yetkili, ABD’nin Afganistan’ın başkenti Kabil’de İnsansız Hava Aracı (İHA) ile düzenlediği saldırıda 10 sivilin öldüğünü kabul ettiğini söyledi.

CBS’e konuşan ABD’li savunma yetkilisi, ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı tarafından yapılan soruşturmada 29 Ağustos’ta düzenlenen İHA saldırısında bir yardım görevlisi ile ailesinden 7’si çocuk 9 kişinin yaşamını yitirdiğinin belirlendiğini ifade etti.


Çocuklardan en küçüğü 2 yaşındaydı. ABD’nin Kabil Havalimanı’nın kuzeyindeki bir mahalleye insansız hava aracıyla (İHA) düzenlediği saldırıda aynı aileden pek çok kişi ölmüş, olayla ilgili birçok soru cevapsız kalmıştı.

Kabil’de patlama sesi! Top mermisi bir eve düştü! 6’sı çocuk 9 kişi öldü

Afganistan’ın başkenti Kabil’de havaalanı yakınlarında patlama sesi duyuldu. Havaalanı yakınlarındaki bir eve top mermisi düştü.

ABD ordusu, DEAŞ’ın Afganistan koluyla bağlantılı olduğundan şüphe edilen bir araca saldırı düzenlediklerini ve saldırının ardından yakındaki insanların zarar görmüş olabileceğini söylemişti.

Ailenin saldırıdan sağ kurtulan yakınları BBC’ye, ailenin evinin önüne park edilmiş haldeki araç havaya uçtuğunda aralarında çocukların da olduğu 10 kişinin yaşamını yitirdiğini söylemişti.


McKenzie: Özür diliyorum, sorumluluğu üstleniyorum

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby’nin günlük basın toplantısına video konferans yöntemiyle bağlanan ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie, “Söz konusu saldırıda 7’si çocuk 10 kadar sivilin öldüğü sonucuna vardık. Dahası bu saldırının hedefindeki araçtakilerin ya da ölenlerin DEAŞ-K ile bir bağlantısı yok ya da ABD güçlerine doğrudan bir tehlike arz etmiyor” ifadesini kullandı.

McKenzie, saldırıda yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı dileyerek, “Bu saldırı, kuvvetlerimize ve tahliye ettiğimiz sivillere yönelik tehlikeyi anında engellemek içindi. Ben yürekten bir özür diliyorum. Komutan olarak bu saldırının tüm sorumluluğunu üstleniyorum” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın