Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ABD: Kabil’de başka bir terörist saldırı muhtemel

ABD Başkanı Joe Biden, ulusal güvenlik danışmanları tarafından Kabil’de başka bir terörist saldırının muhtemel olduğu yönünde uyarıldı.

Danışmanlar Biden’a, önümüzdeki birkaç günün müttefik personeli ve Afgan ortaklarını tahliye etme misyonunun “bugüne kadarki en tehlikeli dönem olacağı” söylendi.


Biden’ın zor sınavı! Afganistan’dan çekilme ve 13 askerin ölümü kriz yarattı

Afganistan’daki misyonun 13 Amerikan askerinin ölümüyle sona ermesi, en ciddi kriziyle karşı karşıya kalan ve geleceğini görmediği bir durumla felce uğrayan Başkan Joe Biden yönetimi için bir felâket senaryosuna dönüştü.

Beyaz Saray Basın Sözcüsüi Jen Psaki, Amerikan Başkanı’na, ulusal güvenlik ekibi ve sahadaki askeri komutanlar ve diplomatlarla bir durum odası brifinginde tehditten haberdar edildiğini ve kendisine maksimum güç koruma önlemlerinin alındığına dair güvence verdiğini kaydetti.

Komutanlar ayrıca Biden’a DEAŞ-H hedeflerini geliştirmeye yönelik operasyonel planlar hakkında bilgi verdi.

Taliban’ı “kafir” olarak gören DEAŞ-K kim?

Afganistan’ın başkenti Kabil’deki saldırıyı üstlenen ve Taliban’ı da “kafir” olarak gören örgüt DEAŞ-K ya da DEAŞ-Horasan kimdir?

Biden’ın, komutanların “operasyonu yürütmek ve birlikleri korumak için ihtiyaç duydukları tüm yetkilileri onayladığı” kaydedildi.


Beyaz Saray: Güvenli tahliyeler için Taliban’la anlaşmak dışında seçeneğimiz yok

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Jen Psaki, “Vatandaşlarımızı güvenli bir şekilde Afganistan’dan çıkarabilmek için Taliban’la anlaşmak dışında bir seçeneğimiz yok” ifadeleri yer aldı.

Beyaz Saray Sözcüsü Psaki, düzenlediği basın toplantısında, ABD ordusunun Afganistan’daki görevinin ‘en tehlikeli’ aşamasına girdiğini belirterek, bu aşamada askerlerin ve teçhizatın geri getirileceğini ifade etti.

Afganistan’dan tahliye edilenlerin sayısının önümüzdeki günlerde düşeceğini belirten Psaki, ABD’nin 31 Ağustos’a kadar geri çekilmeyi tamamlayacağını yineledi.

Psaki, Kabil’de dün düzenlenen bombalı saldırılar konusunda ise, “Açıkça burada bir şeyler ters gitti” dedi.

ABD’nin Kabil’deki terör saldırılarından sorumlu olanların ‘yakalayana kadar peşlerini bırakmayacağını’ belirten Psaki, gazetecilerin Başkan Biden’ın failleri adalete teslim etmekle tatmin olup olmayacağı sorusuna ise, “Sanırım onların artık dünyada yaşamalarını istemediğini açıkça belirtti” dedi.

Psaki, yakın gelecekte Afganistan’da kurulacak olan Taliban hükümetinin tanınıp tanınmayacağı hakkında ise, “Gerçekten açık olmak istiyorum. ABD veya konuştuğumuz herhangi bir uluslararası ortak tarafından herhangi bir şekilde tanınmak için acelemiz yok” dedi.

Son haftalarda Taliban ve ABD arasındaki iletişim hakkında gelen soruya ise Psaki, “Düşmanlarla çalışmak zorunda olduğumuz dünyadaki tek yer burası değil. Vatandaşlarımızı güvenli bir şekilde Afganistan’dan çıkarabilmek için Taliban’la anlaşmak dışında bir seçeneğimiz yok” yanıtını verdi.

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın