Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ABD: Kabil Havalimanı’nı hedef alacak intihar saldırısını önlendik

Kaynak: AjansBizim

ABD’li yetkililer, Kabil Havalimanı yakınlarında düzenlenen insansız hava aracı saldırısında, havalimanını hedef almayı amaçlayan bir intihar saldırısının önlendiğini açıkladı.


Saldırıda, içinde DEAŞ-K ile bağlantılı olduğu bildirilen en az bir kişinin bulunduğu bir aracın hedef alındığı ifade edildi.

Bir askeri yetkili “Amaçladığımız hedefi vurduğumuza inanıyoruz. İlk haberlere göre sivil kaybı yok. Hedef alınan cihazdaki ikincil patlamalar, yüklü miktarda patlayıcı olduğuna işaret ediyor” dedi.

Bir Taliban Sözcüsü de, Amerikan hava saldırısında bir araçtaki intihar saldırganı zanlısının hedef alındığını belirtti.


Kabil’de patlama sesi! Top mermisi bir eve düştü! 6’sı çocuk 9 kişi öldü

Afganistan’ın başkenti Kabil’de havaalanı yakınlarında patlama sesi duyuldu. Havaalanı yakınlarındaki bir eve top mermisi düştü.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan da, Afganistan’da saldırılar düzenlemeye devam edeceklerini dile getirdi.

Başkan Biden, Afganistan’da yeni bir savaş başlatmaya niyetli değil” diyen Sullivan “Buna karşın, komutanlarıyla, Kabil Havalimanı’nda askerlerimize saldıranları ele geçirmek ve bu saldırıyı düzenleyen IŞİD-K örgütünü etkisiz hale getirmek için neler gerektiğini ele alacak” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Joe Biden, Kabil Havalimanı’nda bir saldırının daha yaşanabileceği uyarısı yapmış ve komutanların saldırının bugün gerçekleşebileceğeni söylediğini aktarmıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD vatandaşlarına “belirli ve inanılır” bir tehdit nedeniyle havalimanı etrafındaki bölgeyi terk etme çağrısı yapmıştı.

Havalimanı yakınlarında Perşembe günü düzenlenen bir intihar saldırısında 170 kişi hayatını kaybetmişti. DEAŞ’ın bir kolu Horasan Bölgesi’nde IŞİD-K örgütü saldırının sorumluluğunu üstlenmişti.

“Saldırımız son değildi”

ABD misilleme olarak Cuma günü ülkenin doğusunda insansız hava aracı saldırıları düzenledi ve iki üst düzey DEAŞ-K üyesinin öldürüldüğünü belirtti. İkili saldırının planlayıcısı ve düzenleyicisi olarak tanımlandı. Kabil saldırısının planlamasına doğrudan katılıp katılmadıkları net değil.

Biden yaptığı yazılı açıklamada “Saldırı son değildi. Bu korkunç saldırıya karışan kim varsa yakalayacağız ve bedelini ödeteceğiz” dedi.

DEAŞ-K, Afganistan’daki en aşırılı ve şiddet yanlısı cihatçı grup ve Taliban ile büyük görüş ayrılıkları var. DEAŞ-K, Taliban’ı Amerikalılar ile barış anlaşması için savaş meydanını terk etmekle suçluyor.

Taliban ise saldırıyı kınadı ve Reuters’a konuşan bir sözcü, ABD’lilerin öncelikle kendilerine danışması gerektiğini söyledi.

ABD, 1 Eylül’de Kabil Büyükelçiliğini kapatıyor

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan, “ABD’nin 1 Eylül’den itibaren Afganistan’da büyükelçiliği olmayacak” dedi.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, ABD’nin tahliye operasyonundaki son birkaç günün en tehlikeli dönem olduğu vurgulandı. ABD, birliklerinin ülkeden tahliyesi için 31 Ağustos son tarihi üzerine Taliban’la mütabık kaldı. Amerikan askerleri de havalimanından çekilmeye başladı. Geçen hafta 5 bin 800 asker bulunurken, şu anda bu sayı 4 bin civarında. Bir yetkili, tahliye bekleyen binin üzerinde de sivil olduğunu kaydetti. Diğer tüm ülkeler ABD’deki görevlerini tamamlarken, ABD ise ülkeden ayrılacak son ülke olacak. Afganistan’dan ayrılan İngiliz birliklerini taşıyan son uçak pazar günü İngiltere’ye vardı.

Amerikan yetkilileri Kabil Havalimanı’ndan 14 Ağustos tarihinden bu yana 110 binden fazla insanın tahliye edildiğini söyledi.

Kabil’deki BBC muhabiri Lyse Doucet, Taliban tarafından tehdit edilen insanların kendisine ve diğer meslektaşlara acil durum mesajları ilettiğini bildirdi. Doucet, tehdit edilen bu insanlar arasında kadın politikacılar, üniversite öğrencileri ve müzisyenlerin de olduğunu bildirdi. Doucet, çok sayıda insanın Taliban’ın kendilerinin ülkeden ayrılmasına izin vermediğini söylediğini de aktardı.

Ekonomi serbest düşüşte

Bir Taliban yetkilisi Reuters’a yaptığı açıklamada, Amerikalıların son işareti vermesinin ardından uzmanlarının ve mühendislerinin havalimanının sorumluluğunu almaya hazır olduğunu belirtti.

Taliban’ın havalimanı etrafına yeni kontrol noktaları kurduğu ve çoğu Afgan’ın geçişine izin vermedikleri kaydedildi. Tahliyenin başlamasından bu yana Afgan ve yabancı 110 binden fazla kişi ülkeden çıkartıldı.

Taliban’ın Kabil’i ele geçirdiği 15 Ağustos’an bu yana ülke ekonomisi serbest dürüşe geçti. Bağışçılar fonları dondururken, panikleyen hesap sahipleri, bankalardan paralarını çekmeye çalıştı.

Cumartesi günü başkentteki bankaların önünde protestocular toplandı.

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın