Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ABD, 1 Eylül’de Kabil Büyükelçiliğini kapatıyor

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan, “ABD’nin 1 Eylül’den itibaren Afganistan’da büyükelçiliği olmayacak” dedi. Washington Post da ABD Başkanı Joe Biden’in Afganistan’daki tüm diplomatik personelini salı gününe kadar geri çağırmayı planladığını açıklamıştı.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan, “ABD’nin 1 Eylül’den itibaren Afganistan’da büyükelçiliği bulunmayacak” dedi.


ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, CBS kanalına verdiği röportajda ABD’nin 1 Eylül’den sonra Afganistan’daki büyükelçiliğinin kapatılacağını söyledi.

15 Ağustos’ta Afganistan’ın başkenti Kabil’i Taliban’ın kuşatmasıyla ülkedeki yabancı güçlerin tahliyesi için 31 Ağustos’a kadar süre verilmişti.

Sullivan, “Mevcut planımız 1 Eylül itibariyle Afganistan’da işleyen bir büyükelçiliğe sahip olmayı düşünmüyoruz” dedi.


Öte yandan Sullivan, 31 Ağustos’tan sonra da ABD vatandaşlarına güvenli geçiş sağlayacaklarını ifade etti. Sullivan ayrıca DEAŞ’a karşı başka saldırıları da değerlendirdiklerini söyledi.

Washington Post yazmıştı

İki kaynağa dayandırılan habere göre Başkan Joe Biden, ABD’nin Afganistan’daki Maslahatgüzarı Ross Wilson ile Kabil’de kalan diğer diplomatları Salı gününe kadar geri çağırmayı planlıyor.

Daha önce Taliban’ın ABD’den, askeri tahliyenin biteceği 31 Ağustos’tan sonra Afganistan’daki diplomatik varlığını korumasını istediği bildirilmişti. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Afganistan’daki diplomatik varlığını sürdürme kararının henüz alınmadığını açıklamıştı.

ABD’li diplomatlar, Kabil’deki büyükelçilik binasından ayrılarak çalışmalarına Kabil Uluslararası Havalimanı’nda devam ediyor.

ABD Başkanı Biden’dan Taliban’la ‘temas’ mesajı: Her Amerikalıyı eve götüreceğiz

ABD Başkanı Joe Biden, ABD’nin Taliban ile ”sürekli temas halinde” olduğunu ve Afganistan’da hala mahsur kalan Amerikalılara, güvenli bir şekilde ABD’ye iade edileceklerine dair söz verdi.

Washington Post: Taliban, Kabil’de ABD’nin diplomatik varlığını istiyor

Washington Post gazetesi, Taliban’ın ABD’den, askerlerinin çekilmesinden sonra Kabil’de diplomatik varlığını sürdürmesini istediğini, ancak Biden yönetiminin buna karar vermediğini yazdı.

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın