Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ABD, Afganistan’da baskı altında, G7 Zirvesi toplanıyor

Taliban kontrolündeki Afganistan’dan çekilme için son tarih yaklaştıkça, tahliye için daha fazla zaman tanınması yönünde ABD baskı altında bulunuyor.

Taliban ile yapılan bir anlaşmaya göre, ABD, 31 Ağustos’a kadar ülkeden ayrılmalı, ancak Fransa, İngiltere ve Almanya, bugün yapılacak G7 zirvesi öncesinde daha fazla zaman tanıma olasılığını artırdı. G7 ülkelerinin insani felaketten kaçınmak için Taliban’a yaptırım veya resmi olarak tanımama dahil olmak üzere birlik göstermelerinin beklendiği sanal zirveye İngiltere Başbakanı Boris Johnson başkanlık edecek.


G7, ayrıca Biden’ın Amerika’nın müttefikleriyle Kabil’in Taliban’a düşmesi ve bazı müttefikler arasında endişe ve öfkeye neden olan Afganistan’da devam eden kriz hakkında konuşacağı ilk forum olacak. Liderler ayrıca Afganistan’da son 20 yılda, özellikle kız çocuklarının eğitimi ve kadın hakları konusunda elde edilen kazanımların korunmasına ilişkin görüşmelerde bulunacaklar. G7 grubunda ABD, İngiltere, İtalya, Fransa, Almanya, Japonya ve Kanada’dan liderler yer alıyor.

Bu arada bazı haberlerde ABD Başkanı Joe Biden’ın önümüzdeki 24 saat içinde geri çekilme zaman çizelgesini uzatıp uzatmamaya karar vereceği ifade ediliyor.

Ancak Taliban, herhangi bir uzatmanın üzerinde anlaşmaya varılan anlaşmayı ihlal edeceğini söyledi ve güçlerin kalması durumunda sonuçları konusunda uyardı.


Afganistan’ın başkenti Kabil’den on binlerce insan tahliye edildi, ancak kaçmak isteyen diğerleri, ABD güçleri ve müttefikleri tarafından korunan kentin havalimanında veya yakınında sıkışıp kaldı.

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın